Živé Vianočné stromčeky zapestované v kvetináčoch sa v posledných rokoch stali vhodnejšou alternatívou voči rezaným stromčekom.
Prečo vhodnejšou ? 🤔
Takýto stromček zapestovaný v kvetináči môžete narozdiel od rezaného stromčeka použiť ako Vianočný viac rokov po sebe. V priemere by sme mohli rátať aj viac ako 4 roky. Čo by záviselo od veľkosti daného stromčeka.
Pridaná hodnota takéhoto stromčeka je možnosť následnej výsadby na záhradu alebo darovanie 🤗
A aké sú podmienky aby živý stromček v kvetináči vydržal / prežil aj po Vianociach ?
Celý postup má pár krokov, ktoré je potrebné dodržať.
- Krokom je samozrejme samotný výber vhodného Vianočného stromčeka. V našej ponuke si môžete vybrať zo širokej ponuky Jedličiek, Smrekov a Borovíc v rôznych veľkostiach. Avšak medzi najobľúbenejšie druhy bezpochyby patria Jedličky.
- Aklimatizácia stromčeka: Veľmi dôležitou úlohou je aklimatizácia stromčeka predtým ako ho umiestnite na svoje miesto do interiéru. Pri priamom presune do interiéru by stromček mohol dostať teplotný šok – čo samozrejme nechceme. Vhodné je stromček aspoň na pár dní / týždeň presunúť z exteriéru do garáže, pivnice, chodby, zimnej záhrady alebo inej nevykurovanej miestnosti. Až po tomto čase môžeme stromček umiestniť do domu alebo bytu.
- Výber vhodného miesta: Pri výbere vhodného miesta pre takýto vianočný stromček dbáme nato, aby bol v dostatočnej vzdialenosti od tepelného zdroja (krb, radiátor) a v dostatočnej vzdialenosti od svetelného zdroja – okna.
Ak máte doma podlahové vykurovanie je vhodné stromček zdvihnúť kúsok nad úroveň podlahy, aby sa mu neprehrial koreňový systém. Vzhľadom nato, že ide o živú rastlinu nesmieme zabudnúť, že takýto vianočný stromček je vhodné mať v interiéri max. 14dní - Nezabudnite na zálievku: Keďže je stromček vo vašej obývačke vystavený teplejšiemu a suchšiemu prostrediu, je dôležité dbať na zálievku.
- Sťahovanie po Vianociach: Vianočný stromček v črepníku máme v interiéri max. 14dní. Stromček je vo vegetačnom klude / spánku a dlhším pobytom v interiéri by se spôsobili to, že stromček by sa začal prebúdzať a myslieť si, že je jar. Zopakujeme postup aklimatizácie akým sme ho dávali do vnútra. Čiže ho presunieme do nejakej svetlej nevykurovanej miestnosti, kde ho necháme ideálne až do jari. Dbáme sa pravidelnú zálievku, aby nám stromček nevyschol.
Dajte nám vedieť ako sme zvládli celý tento postup s vašim stromčekom . 🙏🏽🤗